top of page

„HEA“ inimene

Ilmselt on paljud meist kokku puutunud HEA inimesega, kes tundub isegi pisut pingutatult hea. Ta teeb sulle alati komplimente, lausa mesimagusaid ja läägeid, pisut isegi lömitamishõngulisi, ta poeb või nahast välja, et näidata üles heatahtlikkust, isetust, tehes ootamatuid üllatusi. Naiste puhul on nad üli-ülihoolitsevad emad, kelle elu algab ja lõppeb lastega.

Sellise tüübiga kokku puutudes, kui te olete märganud oma tundmuseid, tundub teises midagi vastukäivat ja võib-olla isegi ebameeldivat. Teie sisetunne saab infot teise inimese sisemaailmast, sest väga tihti on need tüübid kurjust allasuruvad „lambad“. Sisetunne ei peta.


Kutsume seda tüüpi lihtsustatult hundiks (lambanahas).


Hundi tüüp on üles kasvanud oma viha, raevu varjama, sest kriitilistel aastatel ei lubatud lapsel jonnida, end negatiivselt väljendada. Kui laps mõistab, et „hea“ olles saab ta tähelepanu, siis sellest algab teesklus armastuse võitmise nimel.


Lõhe aga jääb, sest viha on vajalik tunne, millel voolata lasta. Kui viha eiratakse, peidetakse, siis see tsementeerub ja vihast saab kurjus.


Ühtegi olemisviisi ei saa lõpuni peita, nii ka kurjust. See sisiseb kuskilt august ikka välja nagu paha hais.

Hunt võib sind maha teha ja halvasti tundma panna nii, et sa sellest isegi aru ei saa. Kuna ta ise ei saa viha kogeda, siis toodab ta väikest raevu alateadlikult teistes, et tunda, et viha voolab kas või väljaspool teda, kui see tema sees pole võimalik.


Hunt: „Mina ei teeks niimoodi nagu sina. Samas, kui SINA teed nii, siis see on okei. Ma püüan kõiki seisukohti mõista, aga ma oleksin halb inimene, kui mina selliselt käituksin. Aga no see olen ainult mina! Sina oled okei.“

Tõlge: Ma olen hea. Ma tahan, et ma paistaksin sulle hea. Ma tahan panna sind end halvasti tundma nii, et sa sellest isegi aru ei saa. Ma tahan, et sa tunneksid, et sinu tundmus on vale, sest ma ei suuda leppida ka oma tundmustega. Samas tahan ma sulle NÄIDATA, et olen sinu poolel, kuid sama palju tahan ma näidata, et ma olen parem kui sina – nii, et sa isegi aru ei saa.


Hunt võib teha sarkastilisi nalju, mille alltekstist hõõgub tema varjatud raev sinu vastu. Pealispinnal paistab nali ainult „sõbralik tögamine“, „niisama nali“, „see ei tähenda midagi“, aga allhoovus on pahatahtlik ärapanemine, et taaskord ise ennast paremini tunda.


Kuigi sa võid tunnetada mingit varjatud viha isegi sinu enda suhtes, siis nad hoiavad ikkagi sinu ligi, sest nad vajavad sinu tähelepanu ja heakskiitu. Tavaliselt tunneme neid tüüpe ka „kleepekatena“.


Neid näiteid on väga palju, aga sa tunned hundi kiiresti ära, kui kuulad instinkte. Kui tunned kellegi „heast ja ilusast“ tekstist torget, siis tõenäoliselt on see seal olemas. Siiras ja südamlik headus ei ole adressaadile kaheselt tõlgendatav.


Aga leia ka oma roll selles torkes. Kuna hunt asub kepi ühes otsas – võltsheadus, varjatud raev – siis viitab ta sinu positsioonile kepi teises otsas – liigne raev, ärritumus, takerdunud varjatud headus.

Hundi eesmärk on tuua sind kepi keskpaigale lähemale. Kuid see ei tähenda, et hunti peaks ebameeldivustest hoolimata oma ellu tervitama. Kui sa oled ära tabanud, millele hunt viitab, on aeg edasi liikuda.


Samas on hea märgata ka hunti iseendas. Heatahtlikkus ei peitu sõnades. Kui sa oled agar komplimentide tegija, ei julge välja öelda ausat arvamust, mis võib tekitada ka konflikte; kui sa elad teiste nimel, siis võid sa olla ise hundi tüüp.


Hunt saab liikuda kepi keskme poole, kui ta laseb oma raevu ja viha liikuma, et tsementeeritud kurjus saaks lõhutud.


Ei üks ega teine tüüp pole iseenesest hea ega halb. Mõlemad on kogemused, mida hing on ihanud. Küsimus on vaid selles, kas sa tahad jääda hundi/ ohvri rolli edasi – mida sa samuti võid teha – või tahad sellest (lamba)nahast välja murda ja edasi liikuda.

Kas sa oled kohanud hunti? Või näed koguni, et võid ise hunt olla?


Tekst: Pamela Maran13 views0 comments

Recent Posts

See All

Opmerkingen


bottom of page