top of page

Maailm läbi teadmistefiltri

Kas sa näed maailma, nagu ta on, või läbi filtrite? Pane seda lugu lugedes tähele, mis hoiakud sul kerkivad, ja nii saad jälile omaenda filtritele.


Meil on kaaslase Leopoldiga oluline koos naermine. Tögame teineteist, leiutame kalambuure ja mõtleme välja stsenaariumeid, mis meid naerma ajavad. Tihti ma küsin ka üle, kas võin tema nalju või oma nalju tema kulul sotsiaalmeedias jagada. Või ega mu nali üle võlli läinud. Pole aasta jooksul veel tülli läinud.


Vaatasime hiljuti legendaarset videot "Mida päkapikk sussi sisse tõi?" (otsi YouTube'ist). Panin siis ise video lindistama ja küsisin Lepoldilt, mida päkapikk talle sussi sisse tõi. Ta tahtis kohe midagi vaimukat vastata, aga sekundiga ei tulnud, ning siis viis ta nalja sellega edasi, et ta lihtsalt põrnitseb kaamerat. Panin video ikkagi üles, viitega, kui aeglane ta on. Sisenali. Mõni aga sai ka osa ja naeris kaasa.


Kuid siis tuli üks sõnum, mille jagamiseks küsisin luba. Etteruttavalt - olen tänulik nii sõnumi saatmise kui loa eest, et sellega teemat avada ning avardada ka enda märkamisvõimet.


Esimene sõnum on see, et ma kiusan Leopoldi. Ja selgitus: "Tal on kas sakraalne või põrna vms autoriteet, millele sobivad jah/ei küsimused.

Avatud küsimused viivad meid pähe ja kui see keskus on tühi, siis 🤷🏻‍♀️ midagi head seal ei tule.


Minul isiklikult avaneb terve kosmos selliste küsimustega ja ma jõuan sekundiga läbi käia miljon mõtet. Vastan vb 1 sõnaga(mis järeldusele olen jõudnud metsiku mõttetöö tulemusel) ja täidetud peakeskustega inimestele võin jätta veidra mulje sellega.

Human design selgitas nii paljud asjad ära🙏 (ma alles roheline selles, aga lowkey vaimustuses, nagu näha😆)".


Ma saan aru, et taust polnud pahatahtlik, vaid just see uue teadmise vaimustus, millega teisigi valgustada ja ehk siis ka vaimustust edasi pärandada.


Mis on aga selle konks?

See, et me ei näe maailma nagu ta on, vaid läbi filtri, mida oleme omandanud.


Kahtlemata pakuvad uued teadmised, tõlgendused, teooriad meile leevendust, et oleme osakest maailmast justkui mõistma hakanud. Teadmine pakub illusiooni, et me katsume tõde. Ta pakub ka ajutist leevendust, et "aaa, seetõttu ma olen SELLINE". Seepärast kogeme ajutist rahuldust, kui saame ATH-diagnoosi või arusaamise, et kaaslane vastab nartsissisti tunnustele. Hiljem saab sellest teadmisest teine turvatunde pakkuja - väljavabandamine. "Ah, mul on halb fookus, sest mul on ATH." või et ma lubasin teisel nii kaua oma elus olla, sest ta on manipulaator-nartsissist.


Teadmistefilter pakub turvatunnet ja hoiab meid distantsil reaalsusega.


Teadmine on filter kogemuse ja enda vahel.


Füüsik võib näha vikerkaart ja mõelda, et atmosfääris toimib iga veepiisk nagu prisma, mis lahutab valge valguse erineva lainepikkusega komponentideks.

Kuna selline valguse lahutamine toimub paljudes miljonites vihmapiiskades, siis ilmubki taevasse vikerkaar.

Ta TEAB, mis tekitab fenomeni, aga ta ei KOGE fenomeni.


Neuroteadlane võib mõtiskleda, kuidas silmad püüavad valguslaineid ja kuidas nägemiskeskus nähtavat tõlgendab, ning kuidas kogu nägemise protsess ajus aset leiab. Aga ta ei koge vikerkaart. Ta mõtleb vikerkaarest.


Human design, psühholoogia ja diagnoosid võivad anda meile teadmisi meie hoiakute, kogemuste kohta, ning see pakub distantsi meie ja kogemuse vahel. Seetõttu nad ongi vaimustavad, kihvtid, vabastavad, sest lõpuks ometi kisub miski meid valust ära ja annab meile võimaluse jääda natuke kaugemaks. Aga mitte kauaks. Sest ükski kaitsemehhanism ei teeni meid lõputult.


Ja kuidas küll kogeda ka vikerkaart, kui me seda analüüsime? Sa saad kogeda või mitte. Kui koged, siis koged.

Ja vahel sa ei koge enam süütut huumorit, sest sa näed seda läbi filtri. Võib-olla oli sul alandav suhe, kus kaaslane pidevalt mõnitas. Ja nii näed sa tögavat nalja kahe võõra vahel hoopis alandusena. Võib-olla läbisid sa just koolituse, kus räägiti, et ükski nali pole lihtsalt nali, ning sa hakkad analüüsima, mis seal kahe vahel toimub. Sa teed elu väga keeruliseks, kui samas nali võib olla nali ja vikerkaar lihtsalt vikerkaar.


See sama filter on ka mul, kus ma näen inimeste lausetes, mida nad püüavad varjata, millist etendust mängida ja mis hirmud seal all on. Ka mul tuleb õppida, et olgu igaüks, mis ta on - ta on. Ja ma kogen inimest nagu ta on. Ilma hukkamõistu ja teooriateta. Sa võid olla, nagu oled.


Ma õpin seda. Ja olen tänulik selle sõnumi eest, mis mulle seda meelde tuletas.


Ning kirjutage mulle ikka, et ma teie sõnumeid saaksin teistelegi jagada 🤭

328 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page